Agencja celna to instytucja, która pośredniczy pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Celnym. Jej działanie opiera się na Kodeksie Celnym, a jej głównym zadaniem jest pomoc w sfinalizowaniu wszystkich formalności związanych z przewozem i odprawą towarów.

Obsługa celna – nie tylko załatwianie formalności

Coraz częściej agencje celne oferują swoim klientom, oprócz załatwienia różnego typu formalności, także bardziej kompleksowe usługi, zawierające między innymi spedycję i magazynowanie towarów. Ponadto osoby zatrudnione w agencjach celnych dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu bardzo często reprezentują swoich klientów przed Urzędem Celnym.

Agencje celne dbają o to, żeby żadna z wielu czekających na granicy formalności nie została zaniedbana. Obsługa celna ma na celu sprawne i szybkie przetransportowanie towaru przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich obowiązujących standardów.

obsługa celna

Czym jeszcze zajmuje się agencja celna?

Obsługa celna to także przygotowywanie dokumentów potrzebnych do odprawy importowej lub eksportowej – to na barkach agencji celnej spoczywa obowiązek skompletowania całej niezbędnej dokumentacji. Ponadto pracownicy agencji przygotowują deklaracje podatków akcyzowych. Zajmują się również obliczaniem kwot przywozowych i wywozowych i dokonują zgłoszeń celnych.

Należy pamiętać o tym, że agencja celna to tylko reprezentant importera – to na osobie korzystającej z usług agencji ciąży odpowiedzialność za towar oraz konieczność sprawdzenia, czy może on zostać wwieziony do kraju.