Gwałtowny rozwój sektora e-commerce pociągnął za sobą zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny o dużej powierzchni zapewniające szybkie dostarczenie towaru od producenta lub dystrybutora do klienta.

Logistyka magazynowa i jej zadania

system logistyczny

Początkowo logistyka zajmowała się tylko organizowaniem sprawnego transportu, obecnie jej zadania są znacznie szersze i odgrywa bardzo ważną rolę w sprawnym przebiegu całego procesu produkcyjnego. Do tego potrzebne są surowce, narzędzia, materiały pomocnicze oraz sprawne dostarczanie gotowych towarów do klienta. System logistyczny musi uwzględniać wszystkie te elementy.

Bardzo często zdarza się, że firmie zamiast rozbudowywać własne za ciasne już magazyny, opłaca się bardziej wynająć powierzchnię magazynową z pełną obsługą. Takie rozwiązanie z punktu logistycznego jest pod wieloma względami korzystniejsze. Nie trzeba magazynować dużych zapasów surowca, którego dostawy może zapewnić wyspecjalizowany magazyn, jest to ważne zwłaszcza w przypadku produkcji spożywczej i farmaceutycznej.

Jak zorganizować sprawną obsługę magazynu?

Jest to bardzo duże wyzwanie dla logistyki magazynowej. Przede wszystkim trzeba wyznaczyć odrębne strefy dostaw i odbioru towarów, które umożliwią sprawny wyładunek i załadunek. Należy także przygotować regały do składowania towarów o różnych gabarytach, tak by powierzchnia była maksymalnie wykorzystana. Dobrze oznaczone trasy przejazdów zapewniają nie tylko sprawny transport wewnętrzny, ale także jego bezpieczeństwo. Odpowiednie oprogramowanie magazynowe zapewnia stałe monitorowanie stanu magazynowego i przepływ towarów. Sprawdź ofertę https://logit.com.pl/uslugi/logistyka-magazynowa/.