Wosk rzepakowy do produkcji świec nie jest jeszcze tak popularny jak inne naturalne zamienniki parafiny. Rzemieślnicy tworzący ekologiczne świeczki często sięgają po wosk sojowy, nie wiedząc zbyt wiele o tym z rzepaku. Jakie właściwości ma wosk rzepakowy? Co sprawia, że jest świetnym materiałem na świece w stylu eko?

Najważniejsze zalety wosku rzepakowego

Wosk rzepakowy to produkt pochodzenia naturalnego, niezawierający żadnych szkodliwych dla zdrowia dodatków. Woski powstają z upraw bez GMO, idealnie wpisują się więc w zapotrzebowanie na produkty przyjazne dla zdrowia ludzi i środowiska. Dodatkowo, o jego przydatności w produkcji świec rzemieślniczych przesądzają takie cechu jak:

  • długi czas spalania (niemal dwa razy dłuższy niż w przypadku parafiny),
  • brak dymu i nieprzyjemnego zapachu podczas spalania,
  • brak wyczuwalnego własnego zapachu,
  • łatwość łączenia z barwnikami i olejkami zapachowymi,
  • możliwość mieszania z innymi woskami, na przykład sojowym,
  • pełna biodegradowalność.

Zwolennicy produktów naturalnych docenią fakt, że wosk rzepakowy TopWosk pochodzi z upraw unijnych i pozostawia bardzo niewielki ślad węglowy. Dodatkowo, podczas jego spalania i podgrzewania nie są uwalniane żadne toksyczne związki.

świeca z wosku rzepakowego

Jak stosować wosk rzepakowy do świec?

Wosk rzepakowy sprzedawany jest w postaci niewielkich, łatwych do topienia bryłek. Temperatura topienia w jego przypadku to ok. 48-50oC, przy temperaturze podgrzewania wyższej o 10-20 stopni. Po stopieniu wosk pozwala na tworzenie świec naturalnych lub barwionych i zapachowych. Bardzo łatwo łączy się ze wszelkimi dodatkami, a wytwarzane z niego świece mają bardzo eleganckie wykończenie. Dodatkowo, są bardzo wydajne.

Zalety stosowania wosku rzepakowego sprawiają, że warto sięgnąć również po ten rodzaj materiału do produkcji świec. Niedymiące i niepowodujące bólu głowy świece rzepakowe na pewno znajda wielu zwolenników.