Schorzenia nerek i problemy z układem moczowym nie są rzadkie. Wiele osób cierpi na takie choroby, co więcej, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przykładem tu jest choćby kamica nerkowa, która początkowo nie daje żadnych objawów. W trosce o swoje zdrowie, warto więc dbać o swój układ moczowy. Oczywiście nie trzeba od razu zażywać tabletek, pomocnych w zachowaniu dobrego stanu nerek, moczowodów czy pęcherza moczowego. Warto jednak od czasu do czasu sięgać po zioła moczopędne, które bardzo pomagają w zachowaniu dobrego stanu układu moczowego. Jakie zioła moczopędne są najpopularniejsze?

Dziki bez

Właściwości moczopędne wykazują zarówno owoce jak i kwiaty czarnego bzu. Te drugie, pozyskuje się w bardzo łatwy sposób, zrywając w okresie kwitnienia kwiaty wraz z gałązkami. Pozyskane, należy wysuszyć i pokruszyć. Susz z kwiatów służy do zaparzania pysznych ale i moczopędnych herbatek. Nie każdy wie, że owoce i kwiaty dzikiego bzu mogą także wzmacniać organizm. Pozytywnie działają też w czasie przeziębień i są pomocne w walce z taką chorobą

Pokrzywa

Używa się zarówno liści jak i łodyg pokrzywy. Oprócz właściwości moczopędnych, herbatka z pokrzywy zawiera wiele składników mineralnych i witamin. Świeże liście pokrzywy można też dodawać do sałatki jarzynowej. Aby nie parzyły, wystarczy sparzyć je wrzątkiem. Są pysznym dodatkiem do sałatek, jednocześnie też są bardzo zdrowe.

Napar z liści brzozy

Wykazuje działanie zarówno moczopędne jak i antybakteryjne. Pozytywnie wpływa na cały układ moczowy i pomaga wypłukać piasek z nerek. Tak samo działa sok z brzozy, trudniej go jednak pozyskać.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski czyli popularny mlecz, to pospolita roślina, która także wykazuje działanie moczopędne. W celach leczniczych stosuje się kwiaty mniszka lub jego korzeń. Napar lub odwar z tych fragmentów rośliny, to nie tylko środek moczopędny, ale i zawierający sporo witamin i minerałów. Podobnie jak liście pokrzywy, liście mniszka lekarskiego można dodawać do sałatek.

Warto uważać

Stosując zioła moczopędne, warto uważać na to, by nie zachwiać gospodarką wodną organizmu. W czasie stosowania tych ziół, nie można zapominać o spożywaniu nieco większej ilości płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać nawet 2,5 litra płynów w ciągu doby, w okresie letnim nawet więcej. Stosując zioła moczopędne, trzeba trzymać się tej ilości albo i pić nieco więcej. Wymienione zioła są w pełni bezpieczne dla organizmu, jednak przy zażywaniu leków, warto upewnić się, czy nie wejdą z nimi w interakcje, zioła bowiem często osłabiają działanie niektórych leków.