Preparat immunofort to lek, który odnajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, migdałków, gardła lub zatok. Lek jest także często stosowany w przypadku skłonności do częstego pojawiania się przeziębień. Lek świetnie tez wpływa na proces gojenia się ran. Immunofort to preparat roślinny, tradycyjny, a skuteczność jego zażywania zależy przede wszystkim na długofalowym okresie zastosowania.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Ze względu na dość sporą obecność etanolu w preparacie, stosowanie produktu może przynieść negatywny wpływ na prowadzenie pojazdów, a także obsługę maszyn, dlatego nie warto stosować preparatu przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Powinniśmy zachować co najmniej godzinną przerwę.
Stosowanie innych leków
Leku nie powinni się stosować wraz z lekami immunosupresyjnymi na przykład cyklosporyny, metotreksatu czy glikokortykosteroidach. U pacjenta może wystąpić potęgowania działania przeciwzapalnego mniejszych dawek kwasku acetylosalicylowego. Produkt leczniczy, który zawiera w sobie koszyczek rumianku może potencjalnie nasilać przeciwzakrzepowe działania warfazyny. Obecność w produkcie leczniczym soku z ziela pokrzywy, a także korzenia łopianu może dochodzić do nasilenia działania leków o charakterze moczopędnym.
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana
W przypadku przedawkowania tego leku mogą pojawiać się objawy, które są typowe dla zatrucia alkoholowego, a wymienić można: biegunkę, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchowej czy osłabnięcie mięśni.
Możliwe działania niepożądane
Jak praktycznie wszystkie leki, także Immunofort może powodować działania niepożądane. W przypadku stosowania tego preparatu może pojawić się wysypka, pokrzywka, skurcz oskrzeli, astma czy reakcja anafilaktyczna. Warto dodać, że lek powinien być stosowany tylko przez dorosłych i młodzież powyżej 12 roku życia. Preparat nie jest zalecany dla pacjentek w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Przed użyciem leku najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.