Przydomowy basen latem, to idealne miejsce do schłodzenia się i do relaksu. Któż nie chciałby wskoczyć, do swojego przydomowego basenu, gdy na dworze jest upał. Czasem jednak woda w basenie nie ma odpowiedniej temperatury i wówczas kąpiel może nie być  tak przyjemna. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zagwarantują ogrzewanie basenu w chłodniejsze dni.

Sposoby na ogrzanie wody w basenie

ogrzewanie basenu

Ogrzewać wodę w basenie możemy na kilka sposobów. Możemy zastosować wymienniki ciepła, ogrzewanie basenu elektryczne jak i wykorzystać odnawialne źródła energii jak pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Samodzielnie musimy wybrać na co się zdecydujemy. Najlepiej jest taką decyzję podjąć w momencie budowy basenu, wówczas najłatwiej będzie podciągnąć wszelkie niezbędne instalacje.

Odnawialne źródła energii

Tutaj do wyboru mamy dwa rozwiązania. Możemy wykorzystać promienie słoneczne oraz temperaturę powietrza. Jedno i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy. Solary do basenów są tańsze, ale potrzebują więcej miejsca do ich montażu. Pompa ciepła ziemna daje gwarancje ciepłej wody przez cały rok, ale jej instalacje jest droższa. Wybór uzależniony jest od tego, jak planujemy korzystać z naszego basenu przydomowego.

Wymienniki ciepła

To rozwiązanie jest najprostsze, ale powinniśmy je przewidzieć już na etapie projektowania instalacji. Wówczas możemy doprowadzić z kotłowni niezbędne akcesoria, które umożliwią nam uzyskanie ciepłej wody w basenie.

Jak widać pomysłów jest dużo i tylko od nas zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.