piękny pejzaż górski

Pejzaże to nic innego, jak malarstwo krajobrazowe, czyli takie, które przedstawia widoki na otoczenie miejskie, bądź na naturę. Artyści w głównej mierze starają się przedstawić na swoich dziełach konkretny motyw i tematykę, a także scenę, którą chcą podzielić się z innymi.

Pejzaż: co to jest?

Pejzaże wyróżniają trzy specyficzne typy, które dzielą się ze względu na zawarty motyw. Wśród nich wymienić należy:

  • marinę – krajobraz marynistyczny, bądź morski;
  • wedutę – pejzaż z widokiem na miasto;
  • pejzaż ze sztafażem – obraz, na którym pojawia się zwierzę, bądź podstać ludzka.

W chwili obecnej istnieje wielu ulicznych artystów, którzy sprzedają swoje pejzaże na przykład na rynkach dużych miast, takich jak Kraków, Lublin czy Warszawa. Dzieła najbardziej znanych malarzy znajdują się jednak w galeriach sztuk, muzeach czy też są wystawiane na aukcje charytatywne.

Historia pejzaży sięga starożytności. Aż do XVI wieku były one jedynie tłem dla przedstawianych wydarzeń, na przykład religijnych lub historycznych. Jako oddzielna kwestia występowały w malarstwie hellenizmu, czyli epoce trwającej od 323 roku Przed Naszą Erą do 30 roku Przed Naszą Erą. Było to malarstwo pompejańskie, które znaleziono w Pompejach na ścianach miasta odkopanego spod popiołów po wybuchu wulkany.

W Polsce jednak malarstwo krajobrazowe rozwinęło się dopiero w połowie XIX wieku.

Najsłynniejsi pejzażyści na świecie i w Polsce

Wśród najbardziej znanych pejzażystów polskich wymienia się między innymi: Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Jana Stanisławskiego, Jana Wołka, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich oraz Leona Wyszczółkowskiego. W Anglii w XVIII wieku tworzyli William Turner i John Constable, a w Niemczech – Caspar David Friedrich. W Holandii pejzaże fantastyczne z kolei malował Joachin Patinir.