Jednym z najbardziej kluczowych elementów odzieży w sezonie jesienno-zimowym jest kurtka. Ważne, aby była ona odpowiednio dostosowana do panujących na zewnątrz warunków. Nie powinna być zbyt ciepła, ale powinna skutecznie chronić przed chłodem oraz wiatrem. Takim rodzajem kurtki bez wątpienia jest parka, która cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród kobiet. Spowodowane jest to charakterystycznym fasonem kurtki, który sprawia, że pasuje ona niemalże do większości stylizacji. Parki mogą stanowić dopełnienie codziennego, sportowego ubioru oraz potrafią skutecznie zastąpić płaszcz, który kojarzy się raczej z bardziej eleganckim rodzajem odzieży. Wybór parki zależy od kilku czynników, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Jak wybrać kurtkę parkę damską i dlaczego ten rodzaj odzieży cieszy się tak dużą popularnością wśród kobiet? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Co wyróżnia parkę na tle innych kurtek?

Parka to dość specyficzny rodzaj kurtki damskiej. Charakteryzuje się ona nietypowym krojem. Najczęściej tył parki jest nieco dłuższy niż jej przód. Parka potrafi również mieć różną długość. W sklepach odzieżowych możemy spotkać warianty, które sięgają do bioder oraz takie, które kończą się w okolicach kolan. Wybór odpowiedniego wariantu parki uzależniony jest przede wszystkich od wzrostu i sylwetki. Zbyt długa parka może optycznie skracać osobę, która zdecyduje się ją nosić, dlatego decydując się na zakup pierwszej parki warto mieć to na uwadze. 

Parka zazwyczaj wyposażona jest w obszerny kaptur, który obszyty jest sztucznym futerkiem. W odróżnieniu od innych kurtek, kaptur ten można swobodnie odpiąć. Ten rodzaj kurtki charakteryzuje się również dość dużą ilością kieszeni, które są duże i pojemne. Najczęściej kieszenie znajdują się w dolnej części kurtki, jednak w niektórych wariantach kieszenie umiejscowione są w okolicach klatki piersiowej. 

Charakterystyczną cechą parki jest również jej kolor. Większość wariantów występuje w kolorze khaki, czyli oliwkowo-zielonym. Związane jest to z historią tej kurtki, a mianowicie, parka stanowiła główny element odzieży wierzchniej wśród żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. Odzież wojskowa kojarzona jest bowiem głównie z kolorem khaki.

Czym kierować się przy wyborze swojej pierwszej parki?

Na zakup parki w sezonie jesienno-zimowym decyduje się coraz więcej kobiet. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, jak wybrać kurtkę parkę damską, ponieważ istnieje bardzo wiele rodzajów tego typu kurtki. Przed jej zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim wybierając parkę, należy kierować się typem sylwetki. Niskie kobiety powinny sięgnąć po parkę o nieco krótszym fasonie, po to aby nie wpływała ona optycznie na wzrost oraz sylwetkę kobiety. Warto również odpuścić sobie warianty wyposażone w zbyt dużą ilość zdobień oraz obszernych kieszeni, które poszerzają kurtkę.

Wysokie i bardzo szczupłe kobiety z kolei mogą zdecydować się na dłuższy wariant parki, który swoim fasonem przypomina płaszcz. W przypadku wysokich kobiet, długa parka podkreśla ich wzrost oraz sylwetkę. Wysokie kobiety mogą również pozwolić sobie na dużą ilość zdobień oraz dodatków. Odpowiednie dopasowanie parki do sylwetki oraz wzrostu to kluczowa kwestia, dlatego warto poświęcić jej nieco uwagi decydując się na zakup tego typu kurtki. 

Jak nosić parkę na co dzień?

Mimo, iż parka pasuje praktycznie do większości stylizacji, zdecydowanie najlepiej prezentuje się ona jako uzupełnienie sportowego ubioru. Parkę można śmiało połączyć z bluzą i trampkami. Idealnie pasuje ona również do wąskich spodni typu rurki. Tak naprawdę parka sprawdzi się jako dopełnienie praktycznie każdej codziennej stylizacji. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby parka prezentowała się nieco bardziej elegancko i formalnie, należy sięgnąć po wariant o długim  fasonie i ciemnym kolorze. Warto również w takim przypadku zdecydować się na zakup kurtki bez żadnych zdobień oraz z minimalną ilością kieszeni. Dobrym pomysłem może również okazać się odpięcie kaptura. Wówczas taka parka będzie w dużym stopniu przypominać płaszcz.