Zimowy biwak w znaczący sposób różni się od tego, na który wybieramy się podczas letnich wakacji. Śmiało można stwierdzić, że biwak zimowy pod względem organizacji odpowiedniego sprzętu to zadanie dla osób, które posiadają przynajmniej minimalne doświadczenie w wyprawach outdoorowych.

Aby zimowy biwak był przyjemny i, przede wszystkim, bezpieczny, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Podstawowym elementem każdej outdoorowej wyprawy jest śpiwór. Odpowiednio dobrany śpiwór zimowy, zapewni nam spokojny i ciepły sen, nawet w trudnych, zimowych warunkach. Niewłaściwy śpiwór to z kolei nieprzespana noc, podczas której drętwiejemy z zimna – jest to nie tylko nieprzyjemny, ale i niebezpieczny stan, którego konsekwencją może być groźna dla zdrowia i życia hipotermia. Warto więc pochylić się nad wyborem odpowiedniego zimowego śpiwora i poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu – pozwoli nam to cieszyć się fantastyczną zimową przygodą.

Śpiwór zimowy – puchowy czy syntetyczny?

Wśród zwolenników zimowych wypraw toczy się debata, na temat wyższości śpiworów puchowych nad syntetycznymi i odwrotnie. Uważa się, że śpiwory syntetyczne z reguły lepiej znoszą wilgoć, są tańsze i lżejsze. Śpiwór puchowy to z kolei gwarancja trwałości, ale za stosunkowo wysoką cenę. Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy. Każdy z nich ma bowiem swoje lepsze i gorsze strony. Śpiwory zimowe to temat rzeka, a każdy zwolennik mroźnego outdooru musi dostosować śpiwór do swoich indywidualnych potrzeb.

Jak dbać o zimowy śpiwór?

Zarówno śpiwory syntetyczne, jak i puchowe mają to do siebie, że łatwo ulegają uszkodzeniu, gdy pozostają długo ściśnięte w pokrowcu. Choć nie zawsze jest to łatwe, warto wygospodarować część miejsca w szafie, w którym śpiwór może luźno i nieskrępowanie wisieć. Należy także pamiętać o tym, że nieprawidłowe pranie śpiworów może je trwale uszkodzić. Lepiej więc zdecydować się na czyszczenie ręczne, które jest dla materiału i wypełnienia śpiwora dużo bardziej bezpieczne.