Pierścionek zaręczynowy, zgodnie z tradycją, ofiarowany jest przyszłej pannie młodej podczas uroczystości zaręczyn, przez osobę oświadczającą się. W Polsce kobieta nosi go na prawej dłoni, w Wielkiej Brytanii na lewej, a np. w Skandynawii kobieta od chwili zaręczyn nosi na lewej ręce obrączkę, do której pan młody, podczas ceremonii ślubnej, dokłada drugą identyczną obrączkę. W tradycji węgierskiej z kolei, pierścionki zaręczynowe należą do rzadkości, a panna młoda otrzymuje obrączkę, którą do dnia ślubu nosi na lewej dłoni, a po ślubie na prawej.
Pierścionki zaręczynowe z białego złota
Złoto jest naturalnym materiałem, znanym od przynajmniej IVw.p.n.e, stosowanym do wyrobu biżuterii. W Europie Środkowej złoto popularyzuje się w IIw. p.n.e w epoce brązu. I od tego momentu niepodzielnie panuje w dziedzinie damskiej biżuterii. Ale obok złota żółtego coraz częściej na palcach kobiet widać białe złoto. Pierścionki z białego złota ozdobione:
- białym kamieniem szlachetnym, np. diamentem
- kamieniem półszlachetnym
- kamieniem syntetycznym, np. cykorią
stały się naturalnym komunikatem o aktualnym stanie cywilnym kobiety.
Wszystkie barwy pierścionka zaręczynowego
Biały kamień pierścionka zaręczynowego coraz częściej zamieniany jest na inne barwy, głęboki odcień czerwieni rubinu czy charakterystyczny szafiru. Pierścionki białe złoto z wyrazistym odcieniem kontrastującego rubinu czy delikatną barwą niebieskawego szmaragdu stanowią nową jakość, coraz popularniejszą wśród młodych par. Noszony całe życie przypomina kobiecie o stabilności związku.