Świece sojowe hand made są bezpieczniejsze od swoich parafinowych odpowiedników, a jeśli zostaną do nich dodane olejki zapachowe, to dają też ulubiony aromat i zapewniają swoistą terapię. W tym celu najlepiej jest wybrać naturalne olejki eteryczne, uwalniające substancje, które działają prewencyjnie, a nawet mogą wspierać organizm w walce z różnego rodzaju chorobami.

Popularne olejki zapachowe do świec

Olejki dodane na etapie wlewania do formy wosku sojowego łączą się z nim, tworząc pięknie pachnącą mieszankę. Jest ich tak dużo, że każdy może dobrać taki, który wpisze się w jego gust. Najczęściej wybierane są olejki odświeżające zapach wnętrza, mianowicie świerk, róża, lawenda, begamotka, bez, cytryna, mięta. Są to aromaty zarówno cytrusowe, jak i leśne czy kwiatowe. Można je łączyć, uzyskując tym samym ciekawe, nowe zapachy. Każdy indywidualnie może wybrać taki, który sprawi, że pokój czy łazienka będą pachniały tak, jak lubi.

Oryginalne zapachy warte uwagi

Mniej popularne olejki to te o mocnym, wyrazistym zapachu. Są to najczęściej olejki z rodziny orientalnych, a także korzenne lub o zapachu ostrych przypraw. Olejki orientalne, takie jak np. drzewo sandałowe lub paczula, są chętnie wykorzystywane do relaksacji. Świetnie sprawdzają się przy sesjach jogi czy w medytacji. Korzenne, balsamiczne cassia, szałwia muszkatołowa czy imbir przeciwnie – energetyzują, pobudzają do działania i mogą działać nawet jak… afrodyzjak.

olejki zapachowe do świec

Prozdrowotne zapachy do świec sojowych

Zapachy do świec sojowych mogą być przygotowywane syntetycznie i wówczas dają nam tylko zapach – plusem takiego rozwiązania jest to, że ich aromaty są niezwykle zróżnicowane, przygotowywane jak perfumy, często łączone i mieszane. Jeśli olejki mają działać także na rzecz zdrowia, to trzeba postawić na eteryczne.

Działanie wybranych olejków eterycznych

  • Antydepresyjne (np. olejek z trawy cytrynowej lub olejek wintergreen)
  • Przeciwbólowe (olejek imbirowy)
  • Oczyszczające układ oddechowy (olejek cedrowy)
  • Antyoksydacyjne (olejek cynamonowy)
  • Przeciwzapalne (olejek geraniowy, olejek z mięty pieprzowej
  • Antywirusowe (olejek goździkowy)

Przy samodzielnym przygotowywaniu sojowych świec na pewno warto dodać kilka kropli ulubionych olejków. Olejki zapachowe do świec pobudzają lub uspokajają. Mogą działać prozdrowotnie i dają wnętrzu określony zapach, który można sobie indywidualnie wybrać.