Ziołolecznictwo jako wsparcie w naturalnych terapiach wielu schorzeń jest bardzo powszechne. Warto mieć świadomość, że często rośliny rosnące tuż obok mogą mieć silne prozdrowotne działanie. Tak jest właśnie w przypadku głogu jednoszyjkowego, często spotykanego jako odporna na ciężkie warunki klimatyczne roślina dekoracyjna. Jak wygląda głóg jednoszyjkowy, jakie są jego właściwości w roli naturalnego leku?

Głóg jednoszyjkowy – co to za roślina?

Wysokie krzewy lub drzewa cierniste z niewielkimi, klapowatymi liśćmi i drobnymi kwiatami tworzącymi baldachogrona – tak opisywany jest właśnie głóg jednoszyjkowy, gatunek z rodziny różowatych. To roślina z kulistymi, ciemnoczerwonymi owocami, które są jadalne, jednak nadają się przede wszystkim na przetwory, nalewki, wino do kupażowania. Krzewy głogu są stosowane w roli żywopłotów, krzewów ozdobnych dobrze znoszących przycinanie. Jest rośliną szybkorosnącą, odporną nawet na duże mrozy. Surowcem zielarskim są w przypadku głogu dwuszyjkowego jego kwiatostany wraz z sąsiadującymi liśćmi, a także dojrzałe owoce. Zawierają one między innymi sporą dawkę flawonoidów oraz procyjanidyn.

Naturalny składnik leków ziołowych – głóg jednoszyjkowy

Jakie lecznicze działanie może mieć głóg jednoszyjkowy? To surowiec będący składnikiem wielu naturalnych, ziołowych preparatów wpływających przede wszystkim na układ krwionośny, ale także nerwowy człowieka. Poszczególne substancje zawarte w głogu mogą:

  • rozszerzać naczynia wieńcowe, przez co równocześnie zwiększać przepływ krwi do mięśnia sercowego,
  • wspierać leczenie nadciśnienia, a także chorób przeciążonego lub przemęczonego serca,
  • zmniejszać zaburzenia rytmu serca,
  • poprawiać krążenie krwi, wspierać w leczeniu niewydolności krążeniowej,
  • działać uspokajająco, wpływać na redukcję nerwicy i bezsenności,
  • wspierać redukcję zmęczenia, zawrotów głowy,
  • pomagać w terapii dusznicy bolesnej.

Głóg jednoszyjkowy obok wielu innych roślin zielarskich może stanowić istotne wsparcie w terapii chorób związanych z układem krwionośnym. Jego powszechne występowanie sprawia, że jest dobrym niedrogim surowcem zielarskim.